Nigdy nie poznasz miłości dopóki się jej nie poddasz (z filmu "Polubić czy poślubić")

niedziela, 4 listopada 2012

Bellinzona (21.10.12)

Hej!

Tak jak obiecywałam dzisiaj 2 cz. moich relacji z wojaży do kantonu Ticino.

Dzisiaj fotorelacja z Bellinzony.Bellinzona położona jest strategicznie na przewężeniu doliny na południowym wyjściu alpejskich przełęczy Gottharda, San Bernardino i Lukmanier. Miasto jest równocześnie północną bramą do Włoch. Z pewnością jest to najbardziej włoskie ze wszystkich miast Szwajcarii. "Skyline" stolicy kantonu Ticino tworzą potężne budowle obronne składające się z trzech bardzo dobrze zachowanych, średniowiecznych zamków, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zaułki i uliczki, dwory, neoklasyczne budynki teatrów i odrestaurowane kamienice opowiadają odwiedzającym historię lombardzkiego miasta kultury. W jego uliczkach ukryły się bogato zdobione domy patrycjuszy i piękne kościoły. Za fasadą średniowiecznego uroku skrywa się tętniące życiem, nowoczesne miejsce spotkań. Liczne butiki, specjalistyczne sklepy z delikatesami i kawiarnie zapraszają do spacerów. W każdą sobotę na Piazza Nosetto odbywa się duży targ.

Twierdze Bellinzony należą do najważniejszych przykładów średniowiecznej, obronnej sztuki budowlanej w obszarze alpejskim. Od 2000 roku należą one do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Castelgrande, najstarszy i najpotężniejszy z zamków, zapewnia malowniczy widok na stare miasto i okolicę. Niewielkie muzeum dokumentuje historię zamku i najstarszej części Bellinzony. Także w dwóch pozostałych zamkach znajdują się muzea.

Strategiczne położenie miasta docenili już Rzymianie, którzy w I wieku n.e. wybudowali tutaj zamek. W średniowieczu rozbudowano go do rozmiarów twierdzy, której przez długi czas pozostawała niezdobyta. Ze względu na położenie Bellinzona ciągle była przedmiotem sporów między książętami z Mediolanu i konfederatami. Dopiero w 1516 roku ostatecznie została przyłączona do Konfederacji.

Bellinzona jest idealnym miejscem wypadowym dla wycieczek do Locarno i Ascony, przez Monte Ceneri do południowego Ticino z Lugano, do romantycznych, odchodzących w głąb gór dolin lub na północ, do Leventiny.
Atrakcje
 • Trzy zamki - średniowieczne budowle obronne z zamkami Castelgrande, Castello di Montebello i Castello di Sasso Corbaro są Światowym Dziedzictwem Kultury UNESCO.
 • Villa dei Cedri - miejska galeria sztuki z obrazami szwajcarskich i włoskich artystów z przełomu XIX i XX wieku.
 • Stare miasto - w otoczeniu Piazza Nosetto, Via del Teatro i Piazza del Governo znajdują się liczne, bogato zdobione kamienice, kamienne bramy, kute balkony i szyldy z dawnych czasów.
 • Teatro Sociale - budynek zainspirowany mediolańską La Scala, odzwierciedla klasyczną typologię teatru w stylu włoskim. Uważany jest za jedyny zachowany XIX-wieczny teatr w Szwajcarii.
 • Nowoczesna architektura Bellinzony - w Castelgrande architekt Aurelio Galfetti harmonijnie wkomponował restaurację. Convento delle Agostiniane na Monte Carasso zostało przekształcone przez architekta Luigi Snozzi w nowoczesne centrum edukacyjne.
  
                                                                                                                                                           Tekst pochodzi z mojaszwajcaria.pl


dziedziniec ratusza

drzewo brzoskwiniowe


 jakby się przyjrzeć to na tym drzewie rosną granaty (były tak dojrzałe że popękały!)

kościółek typowo romański

Bellinzona to miasto zamków (jak można wywnioskować ze zdjęć), znajdują się tu aż trzy! Nam udało się zdobyć tylko jeden który widać w całości na ostatnim zdjęciu.

Niedzielę spędziłyśmy tutaj bardzo miło. Podczas zwiedzania zamku poznałyśmy dwóch mężczyzn (jeden tutejszy mieszkaniec, a drugi Włoch - muzyk jazzowy, oboje po 50-tce). Zjadłyśmy też tutaj prawdziwe lody i wypiły przepyszną kawę.

Bellinzona jest naprawdę niewielka, wszyscy tu się znają i wszystko o sobie wiedzą. To sprawia że jest naprawdę urocza, nie tylko pod względem architektury ale i klimatu.


Jeżeli chcielibyście poczytać więcej o Bellinzonie zapraszam Was na stronę:
http://www.bellinzonaturismo.ch/Pozdrawiam Was serdecznie!
dagna15

3 komentarze:

 1. Ach! ach! ach! jak tam pięknie! Ja muszę teraz ci podziękować za te wszystkie zdjęcia które tutaj zamieszczasz... bo dzięki temu choć na chwilę mogę tam... być ... Zawsze bardzo podobała mi się Szwajcaria ale to już przerasta moje dotychczasowe wyobrazenia całkowicie.. A tak w ogóle widzę, ze u Ciebie jest piękna pogoda :)))) ślicznie wyglądasz :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pogoda jest różna, aktualnie ulewa (ale w ciągu dnia świeci piękne słońce). Jesień jest tu tak piękna (zwłaszcza w mojej okolicy) że chyba porobię zdjęcia i wrzucę na bloga:)

   Cieszę się, że zdjęcia pozwalają Ci się przenieść myślami do Szwajcarii. Uważam że oglądanie fotografii to taki balsam dla oczu i wyobraźni. Człowiek na chwilę zapomina o teraźniejszości. Dobrze można "zatrzymać" takie chwile.

   Może uda Ci się kiedyś przyjechać do Szwajcarii:) Marzenia się spełniają.
   Ślę uściski!:*

   Usuń
 2. piękne zdjęcia :)

  zapraszam do mnie w wolnej chwili , może znajdziesz coś co Cię zaciekawi:)

  OdpowiedzUsuń

UWAGA!!!
Anonimowych użytkowników proszę o podpisanie się.
Wpisy mające na celu tylko i wyłącznie autopromocje blogów lub wulgaryzmy będą usuwane.
Jeśli uznam, że Twój blog jest interesujący sama dodam go do subskrypcji :)